Przejdź do zawartości

Dyskusja:Podwójne życie Weroniki

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Filmy, którego celem jest rozwijanie artykułów z zakresu kinematografii. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach pomocy i Wikiprojekt:Filmy/Standard).
Dobry artykuł DA Ten artykuł został oceniony jako dobry na skali jakości.

Autor pokusił się elementy interpretacji treści tego filmu. W takim przypadku powinien zawrzeć podstawowe informacje o jego znaczeniu. Film nie jest rozważaniem o wpływie przypadku na życie. Nie jest to w ogóle film ezoteryczny. To jedynie wątek poboczny. Zaskakującym jest, że nawet krytycy nie rozumieją filmów Kieślowskiego. Jest to typowy film z kluczem, oparty na alegoriach. Relacje zachodzące pomiędzy Weroniką, a Veronique mają w założeniu obrazować relacje pomiędzy Polską, a Francją w kontekście historii obu krajów i Europy. Mówiąc w dużym skrócie. Fakt, że obie kobiety są takie same pod względem wyglądu, charakteru i zainteresowań, a jednocześnie są ledwie świadome swojego istnienia, pokazuje paradoks sytuacji obu narodów. Jest to film o europejskich wartościach i braku podstawowej łączności pomiędzy narodami o tej samej europejskiej tożsamości. Weronika i Veronique, pomimo wspólnoty losów, nic o sobie nie wiedzą. Jednak nie zmienia to faktu, że los jednej zależny jest od drugiej. Kiedy Weronika umiera na scenie w kluczowym momencie koncertu - chwila jednocześnie wzniosła i tragiczna, jak cała historia Polski - Veronique ma świadomość, że stało się coś istotnego i niepokojącego, tylko nie wie co. To właśnie niemożność realizacji wspólnoty pomimo oczywistości jej istnienia jest dźwignią całego filmu.

To oczywiście interpretacja uproszczona i napisana dość pośpiesznie. Nawet obawiam się, czy nie dokonałem gwałtu na tym filmie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to właściwy kierunek. Tematyka została rozwinięta w "Trzech kolorach". W cyklu oddano tę samą specyfikę myślenia i poświęcono go tym samym wartościom.

Czy którekolwiek źródło interpretuje sceny, w których tuż przed kluczowym wyborem życiowym obie dziewczyny dostrzegają starą kobietę - prawdopodobnie alegorię śmierci - podążającą wytrwale pomimo trudnych warunków atmosferycznych? Weronika chce starszej kobiecie pomóc, a Veronique śledzi ją biernie pozostając przy swojej pracy. --PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:15, 2 paź 2019 (CEST)[odpowiedz]